Organizacja pogrzebu

Organizacja pogrzebów różni się w zależności od okoliczności zgonu, jednak w każdym przypadku kluczowym momentem jest jego stwierdzenie. Do zakładu pogrzebowego należy zgłosić się z wystawioną kartą zgonu, czyli dokumentem opisującym datę, godzinę i przyczynę śmierci. Pierwszym etapem jest przewiezienie zwłok do chłodni, po którym można już zacząć załatwiać wszelkie formalności związane z pogrzebem.

Okoliczności śmierci a wydanie karty zgonu:

  • jeżeli zgon nastąpił w szpitalu, kartę zgonu wystawia lekarz, który zajmował się zmarłym,
  • jeżeli do śmierci doszło w domu, zgon musi stwierdzić lekarz pogotowia lub lekarz opiekujący się zmarłym,
  • jeżeli zgon nastąpił w miejscu publicznym, należy wezwać lekarza pogotowia (lub lekarza opiekującego), który wyda kartę zgonu. Rozwiązanie to dotyczy osób, które odeszły śmiercią naturalną, 
  • jeżeli zmarły odszedł w wyniku wypadku lub z przyczyn nieznanych, służby (pogotowie lub policja) zawiadomią prokuraturę, która podejmie czynności na miejscu. Po uzyskaniu zgody prokuratora pracownicy zakładu pogrzebowego mogą przewieźć zmarłego do oddziału Medycyny Sądowej, gdzie patolodzy wykonają sekcję. Po jej zakończeniu ciało jest przewożone do chłodni.

Akty zgonu odbieramy w imieniu rodziny w gminach Pruszków, Piastów, Brwinów.

Jeżeli nie mają Państwo możliwości lub nie są w stanie sami dojechać do zakładu pogrzebowego, przyjedziemy po Państwa i odwieziemy do domu. W ustalonym miejscu wypełnimy razem upoważnienie do Urzędu Stanu Cywilnego. Upoważnienie uprawnia zakład pogrzebowy do organizacji godnego pochówku. Na tym etapie można ustalić termin i rodzaj pogrzebu oraz wyrazić życzenia zmarłego. Zajmujemy się organizacją pogrzebów zarówno tradycyjnych, jak i kremacyjnych na terenie Warszawy i okolic. W ramach naszych usług udzielamy też pomocy w uzyskaniu zasiłku i zamknięciu spraw urzędowych. Do naszych obowiązków należy też obsługa ceremonii pogrzebowych, w tym m.in. transport zmarłych do kościoła i na cmentarz oraz złożenie trumny bądź urny w miejscu pochówku.

Zapraszamy do kontaktu.