Domy Pogrzebowe w Pruszkowie, Piastowie i Brwinowie – usługi pogrzebowe

Organizacja pogrzebu

Informacja o śmierci ukochanej osoby jest ogromnym szokiem. Jednocześnie jest to wydarzenie, które wymaga doskonałej organizacji i podejmowania kluczowych decyzji. Wiemy, że w żałobie nie jest to proste. Czasami ze względu na żal i trudne emocje jest to po prostu niemożliwe. Nie ma jednego schematu postępowania. Sposób organizacji pogrzebu różni się w zależności od okoliczności zgonu. Jak zorganizować pogrzeb? Jakie są kompetencje zakładów pogrzebowych? Co zrobić w przypadku wypadku? Mamy nadzieję, że poniższe informacje pomogą Państwu w tych ciężkich chwilach.

Postępowanie w przypadku śmierci w szpitalu

Jeżeli zgon nastąpił w szpitalu, lekarz, który zajmował się Zmarłym, wystawia kartę zgonu. Karta zgonu to dokument opisujący datę, godzinę, przyczynę śmierci. Z kartą zgonu należy udać się do Zakładu Pogrzebowego. Jeżeli nie mają Państwo takiej możliwości, przyjedziemy po Państwa i odwieziemy do domu. W ustalonym miejscu wypełnimy razem upoważnienie do Urzędu Stanu Cywilnego. Upoważnienie uprawnia Zakład Pogrzebowy do organizacji godnego pochówku. Na tym etapie można ustalić termin pogrzebu, wyrazić życzenia zmarłego, umówić termin kremacji. Zakład Pogrzebowy udzieli pomocy w uzyskaniu zasiłku i zamknięciu spraw urzędowych.  

Postępowanie w przypadku śmierci w domu

Po stwierdzeniu zgonu (musi to zrobić lekarz pogotowia lub lekarz opiekujący się Zmarłym) należy zawiadomić Zakład Pogrzebowy. Do złożenia zawiadomienia niezbędna jest karta zgonu, którą wystawia lekarz. Pracownicy Zakładu Pogrzebowego dopełniają niezbędnych formalności i przewożą Osobę Zmarłą do chłodni. Zmarły przebywa tam do chwili pogrzebu. Do czasu jego organizacji pracownicy Zakładu Pogrzebowego pomogą Państwu w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego i zgłoszeniu zgonu do urzędów. Zajmą się również organizacją pochówku zgodnie z życzeniem rodziny i Zmarłego.

Postępowanie w przypadku śmierci w miejscu publicznym

Jeżeli zgon nastąpi w miejscu publicznym, należy wezwać lekarza pogotowia (lub lekarza opiekującego), który wyda kartę zgonu. Rozwiązanie to dotyczy osób, które odeszły śmiercią naturalną. Po wydaniu karty zgonu można wezwać Zakład Pogrzebowy, który zadba o godny transport do chłodni. Na tym etapie można ustalić szczegóły pogrzeby. Zależnie od woli Zmarłego może to być pogrzeb klasyczny lub urnowy. Formalnościami zajmują się pracownicy Zakładu Pogrzebowego, którzy wykonują zgłoszenia do ZUS i innych placówek.

Postępowanie w przypadku nieznanej przyczyny śmierci, przestępstwa lub wypadku

Jeżeli zmarły odszedł w wyniku wypadku lub z przyczyn nieznanych, służby (pogotowie lub policja) zawiadomią prokuraturę, która podejmie czynności na miejscu. Po uzyskaniu zgody prokuratora pracownicy Zakładu Pogrzebowego mogą przewieźć Zmarłego do oddziału Medycyny Sądowej, gdzie patolodzy wykonają sekcję. Po jej zakończeniu, Osoba Zmarła zostanie przewieziona do prywatnej chłodni w Zakładzie Pogrzebowym. Na tym etapie można przejść do organizacji pochówku zgodnego z wolą rodziny i Zmarłego. Szczegóły ustalamy w naszym biurze. Jeżeli nie dysponują Państwo samochodem lub nie są w stanie prowadzić, przyjedziemy po Państwa i odwieziemy do domu.

Akty zgonu odbieramy w imieniu rodziny w gminach Pruszków, Piastów, Brwinów.

 

Pogrzeb tradycyjny

Ta forma pochówku jest do tej pory najczęściej stosowana. Polega na pogrzebaniu ciała osoby zmarłej na cmentarzu w trumnie. Pogrzeb może mieć charakter wyznaniowy lub świecki.

Na pogrzeb tradycyjny składają się między innymi:

 • przygotowanie ciała do pochówku
 • pożegnanie w kaplicy pogrzebowej lub sali pożegnań przez najbliższych
 • przewiezienie trumny do świątyni lub pozostawienie jej w naszej kaplicy
 • odprawienie ceremonii pogrzebowej przez kapłana; w przypadku ceremonii świeckiej prowadzącym uroczystość pogrzebową jest mistrz ceremonii
 • przewiezienie trumny na cmentarz
 • złożenie ciała w grobie.

Często po pogrzebie najbliższa rodzina i przyjaciele spotykają się na konsolacji - tzw. stypie.

 

Pogrzeb kremacyjny

Pogrzeb z urną zdobywa coraz większą popularność ze względu na często niższe koszty związane z pochówkiem na cmentarzu, a także na mniejszą traumę przeżywaną przez żałobników podczas uroczystości pogrzebowej, o czym często mówią najbliżsi osób zmarłych. Urnę można pogrzebać na cmentarzu w każdym rodzaju grobu. Pogrzeb kremacyjny może mieć charakter wyznaniowy lub świecki.

Dom Pogrzebowy Szadkowski dysponuje własnym krematorium.

Na pogrzeb kremacyjny składają się między innymi:

 • przygotowanie ciała do kremacji
 • pożegnanie przed kremacją w sali pożegnań przez najbliższych
 • kremacja z możliwością zobaczenia z sali pożegnań momentu wprowadzenia trumny do pieca
 • umieszczenie prochów w urnie pogrzebowej
 • przewiezienie urny do świątyni lub pozostawienie jej w naszej kaplicy
 • odprawienie ceremonii pogrzebowej przez kapłana; w przypadku ceremonii świeckiej prowadzącym uroczystość pogrzebową będzie mistrz ceremonii
 • przewiezienie urny na cmentarz
 • złożenie prochów w grobie lub niszy urnowej.

 

Często po pogrzebie najbliższa rodzina i przyjaciele spotykają się na konsolacji - tzw. stypie.

 

Transport osób zmarłych

Do przewozu zmarłych używamy specjalistycznych karawanów takich marek jak Pilato - Jaguar, Mercedes, Ford.

 

Balsamacja

Balsamacja, inaczej tanatopraksja, to zabieg konserwujący ciało zmarłej osoby. Efektem jest zatrzymanie procesów gnilnych i przywrócenie naturalnego wyglądu ciała - tak, jakby osoba zmarła spała.

W Domu Pogrzebowym Szadkowski zabiegi balsamacji wykonują wykwalifikowani tanatoprakserzy.