Marmur czy granit – który materiał jest lepszy na nagrobek?

Marmur i granit to cenione surowce, z których wykonuje się nagrobki oraz kamienne tablice na groby. Różnią się one twardością i kolorystyką, lecz zarówno marmur, jak i granit to kamienie, które doskonale sprawdzają się na cmentarzach, w formie symboli pamięci o zmarłych. Marmur czy granit – który materiał jest lepszy na nagrobek? Chyba najprościej stwierdzić, że to kwestia gustu. Marmur, podobnie jak granit ma różnorodne barwy i oryginalne użyłkowanie, lecz marmurowe nagrobki wymagają bardziej troskliwej pielęgnacji niż granitowe.

Jakie są różnice między marmurem a granitem?

Szlachetny kamień na nagrobki jest trwałym tworzywem, dlatego kamienne pomniki są odpowiednią formą upamiętnienia zmarłych. Nagrobek jako rzeźbiarskie dzieło, które służy do oznaczenia miejsca złożenia trumny lub urny, prezentuje się dostojnie i elegancko. Na cmentarzach w Warszawie i innych miastach w Polsce wiele nagrobków wykonanych jest z marmuru lub granitu. Jakie są różnice między marmurem a granitem? Higroskopijne właściwości marmuru sprawiają, że marmurowe nagrobki warto chronić przed nadmierną wilgocią, stosując specjalne preparaty do konserwacji tego eleganckiego kamienia. Granit przewyższa marmur twardością, dlatego jest bardziej odporny na mechaniczne uszkodzenia i chemiczne środki, lecz od czasu do czasu warto go zaimpregnować.

Czy nagrobki z marmuru i granitu są odporne na zmienne warunki pogodowe?

Granitowe pomniki są bardziej odporne na zmienne warunki pogodowe niż nagrobki z marmuru. Granit jest mniej podatny na trwałe przebarwienia niż marmur. Rozlany wosk, spadające na nagrobek liście, czy płatki kwiatów oraz źle dobrane detergenty mogą spowodować znacznie więcej trwałych, niekorzystnych zmian na nagrobku wykonanym z marmuru niż z granitu. Właściwa pielęgnacja kamiennych nagrobków zapewni im jednak nienaganny wygląd.

Marmur czy granit – który materiał jest lepszy na nagrobek?