Jak się zachować na pogrzebie?

Jeśli wybierasz się na pogrzeb i zastanawiasz się, jak nie popełnić gafy, przeczytaj nasz artykuł. Zebraliśmy kilka najważniejszych norm, które obowiązują na ceremonii pogrzebowej. W tym dniu faux-pas może sprawić przykrość bliskim zmarłego.

Jak okazać szacunek zmarłemu podczas pogrzebu?

Pierwszym aspektem, o którym musisz pamiętać, jest oczywiście odpowiedni ubiór. Skompletuj strój w ciemnej kolorystyce: klasycznej czerni, ciemnej szarości lub granacie. Powinieneś wyglądać elegancko, ale też skromnie, aby nie wyróżniać się z tłumu. Zadbaj też o idealnie czyste buty. Pogrzeb jest wydarzeniem, w którym szczególnie musisz pamiętać o wyłączeniu telefonu lub wszelkich dźwięków i wibracji. Klasyczną formą okazania zmarłemu naszego szacunku jest złożenie na grobie kwiatów. Jeśli nie możesz uczestniczyć osobiście w pogrzebie, zadbaj o dostarczenie wiązanki z dedykacją na wstędze - z pomocą firmy kwiatowej, kogoś bliskiego lub pracownika zakładu pogrzebowego.

Jak w dniu pogrzebu zachować się w stosunku do rodziny zmarłego?

Może się zdarzyć, że rodzina zmarłego nie życzy sobie kwiatów, a na przykład wpłacenia drobnej kwoty dla organizacji charytatywnej. W takim przypadku powinieneś bezwzględnie uszanować wolę bliskich, nawet jeśli Ty masz inne zdanie. Chyba najbardziej delikatną i wrażliwą kwestią podczas pogrzebu jest składanie kondolencji. Wielu z nas nie wie, jak się zachować wobec pogrążonych w smutku krewnych. Przede wszystkim nie składaj kondolencji, jeśli taka prośba widnieje na nekrologu. W pozostałych przypadkach wyraź swój żal i smutek w kilku prostych słowach. Chodzi o delikatne zaznaczenie Twojej obecności i uczuć. Na wspominanie zmarłego znajdzie się czas na stypie, zwanej też konsolacją, o ile zostanie ona przygotowana dla żałobników. 

Jak się zachować na pogrzebie?