Jak zorganizować pogrzeb dziecka?

Śmierć bliskiej osoby to zawsze bardzo smutne wydarzenie, któremu towarzyszy wiele emocji. Sytuacja jest jednak jeszcze trudniejsza w momencie, gdy dochodzi do śmierci nie osoby dorosłej, a dziecka. Jak krok po kroku zorganizować godny pogrzeb? I na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę? Na te inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jak krok po kroku zorganizować pogrzeb dziecka?

Organizacja pogrzebu dziecka nie różni się od kroków, które trzeba podjąć w przypadku śmierci osoby dorosłej. Dużą rolę odgrywają jednak silne emocje, które towarzyszą rodzinie. Żal, gniew i smutek utrudniają racjonalne myślenie i sprawiają, że podjęcie nawet prostych decyzji staje się prawdziwym wyzwaniem. Co warto więc zrobić? Kluczowe znaczenie ma skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy pogrzebowej, która pomaga na każdym etapie organizacji uroczystości. Dzięki kompleksowej pomocy rodzina może skupić się na przezywanych emocjach, mając świadomość, że wszystkie detale zostaną dopilnowane.

Jeśli chodzi o formalności, konieczne jest uzyskanie tzw. karty zgonu, wydawanej przez lekarza. Na jej podstawie tworzony jest następnie Akt Zgonu, czyli dokument wystawiany przez Urząd Stanu Cywilnego. Od chwili śmierci dziecka obowiązuje trzydniowy termin załatwienia tych formalności.

Jak zorganizować pogrzeb dla dziecka?

Pogrzeb dziecka powinien być starannie zaplanowaną uroczystością – pełną emocji, godną i przygotowaną z myślą o maluszku, który odszedł. Sposobem na pokazanie uczuć jest m.in. zadbanie o estetykę ceremonii i dobranie spójnych detali. Trumna lub urna – w zależności od formy pochówku – mogą być delikatnie zdobione i wyposażone w elementy nawiązujące do małych aniołków. Ogromne znaczenie mają również kwiaty – zarówno ich kolor, jak i gatunek. Najlepszym wyborem będą białe i kremowe rośliny, przede wszystkim róże, kalie, dalie, margaretki i gerbery. Tworzone na ich bazie kompozycje symbolizują niewinność i napawają nadzieją.

Niektóre rodziny decydują się także na bardziej rozbudowaną ceremonię pożegnalną. Oprócz standardowej mszy organizują np. pokaz slajdów, który pokazuje zdjęcia dziecka na różnych etapach rozwoju. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie nastrojowej muzyki, która sprawi, że pogrzeb stanie się bardziej personalną uroczystością.

Jak zorganizować pogrzeb dziecka?