Zwyczaje na pogrzebie katolickim

Pogrzeb według obrządku katolickiego jest najczęściej wybieranym rodzaju pogrzebu w Polsce. Jaki zatem jest przebieg i najważniejsze elementy takiej ceremonii pogrzebowej? Czytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przebieg pogrzebu katolickiego

Religia katolicka określa nie tylko sam przebieg ceremonii pogrzebowej, lecz także sposób pochówku. Tradycyjnie ciało zmarłego chowane jest w ziemi jako wyraz szacunku do ciała i forma wiary w jego zmartwychwstanie, w przeciwieństwie np. do kremacji zwłok, która jest mniej preferowaną opcją w tym obrządku. Cała ceremonia rozpoczyna się już w kaplicy domu pogrzebowego, gdzie kapłan wspólnie z rodziną odmawia modlitwę. Następnie trumna przewożona jest do kościoła i tam stawiana na podwyższeniu w otoczeniu świec i kwiatów. Sama msza pogrzebowa składa się z czterech istotnych etapów:

  • pozdrowienia osób przybyłych na mszę przez kapłana,
  • liturgii słowa oraz kazania na temat śmierci i zmartwychwstania Chrystusa,
  • eucharystii czyli przystąpienia do komunii,
  • pożegnania zmarłego przez księdza.

Podczas mszy kapłan święci trumnę wodą święconą i okadza ją kadzidłem. Po zakończeniu ceremonii ksiądz wraz z żałobnikami udaje się do miejsca pochówku. W trakcie pochodu odmawia się różaniec lub śpiewa psalmy. Po dotarciu na miejsce pochówku wszyscy obecni odmawiają modlitwy w intencji zmarłego. Jest to moment, kiedy najbliżsi mogą pożegnać się ze zmarłym wygłaszając mowę pogrzebową. Na zakończenie pogrzebu trumnę składa się  w grobie i przysypuje ziemią, a następnie na nagrobku żałobnicy składają kwiaty i wieńce.

Organizacja pogrzebu

Często rodzina zmarłego jest tak pogrążona w żalu, że nie ma siły ani możliwości zaangażować się w organizację pogrzebu. Na szczęście w większości przypadków usługi pogrzebowe obejmują doradztwo i pomoc nie tylko w zakresie wyboru wiązanek czy trumny, lecz także transportu zwłok i wszelkich formalności związanych z pochówkiem, co jest dużym ułatwieniem w tym trudnym dla rodziny czasie.

Zwyczaje na pogrzebie katolickim