W co ubrać osobę zmarłą?

Wybór odzieży pogrzebowej to zawsze duży problem. Ból związany z odejściem naszych bliskich odsuwa na dalszym plan sprawy doczesne, jednak godny pochówek wymaga wyboru odzieży do trumny. Każdemu z nas przyjdzie kiedyś zmierzyć się z trudnym doświadczeniem przygotowania ubrania na ostatnią drogę, dlatego wyjaśniamy, w co ubrać osobę zmarłą i na co zwrócić szczególną uwagę.

Jaką odzież wybrać do trumny? 

Uroczystości pogrzebowe wymagają przygotowania właściwie dobranej odzieży, w której osoba zmarła wyruszy w swoją ostatnią podróż. Zgodnie z tradycją, odzież pogrzebowa jest odzieżą odświętną. Mężczyźni chowani są w garniturach, a panie w eleganckich kostiumach, sukienkach lub garsonkach. Trzeba pamiętać, że ubiór do trumny powinien być zgodny z gustem osoby, która odeszła z tego świata. Kompleksowe usługi pogrzebowe uwzględniają możliwość zakupu specjalnej odzież, która ułatwia przygotowanie zmarłego do pochówku. Jeżeli nasz bliski za życia szczególnie lubił któryś z elementów swojej garderoby np. marynarkę, sukienkę, apaszkę, to warto pamiętać o tym podczas przygotowywania odzieży do trumny.

Jaki kolor odzieży do trumny wybrać?

Nieodłącznie kojarzona ze śmiercią i żałobą jest czerń, jednak odzież do trumny nie musi być w tym kolorze. Wiele zależy od organizującej pogrzeb rodziny, wieku osoby zmarłej, jej stylu życia i sposobu ubierania. Czerń może, ale nie musi dominować na odzieży pogrzebowej. W przypadku mężczyzn garnitur może mieć także inny kolor np. granatowy, beżowy, szary lub ciemnozielony. Dla kobiet bardzo często wybierana jest odzież w pastelowych kolorach. Tradycyjne zestawienia, czyli ciemniejsza garsonka i biała bluzka także będą dobrym wyborem. Dzieci i osoby bardzo młode, które śmierć zabrała, zanim osiągnęły dojrzałość lub dopiero wkroczyły w dorosłość, chowane są w jasnej odzieży, która symbolizuje niewinność.

Wybór odzieży do trumny - czy trzeba pamiętać o dodatkach?

Godny pochówek wiąże się z dbałością o wszystkie szczegóły. Warto pamiętać o dodatkach np. spinkach do mankietów, krawacie, apaszce lub szalu i właściwie dobranym obuwiu. Niezbędna jest także bielizna, o której rodzina zmarłego często zapomina. Odzież do trumny powinna być skromna, elegancka i odpowiednio dopasowana do sylwetki. Pracownicy naszego zakładu pogrzebowego ułatwiają wybór ubioru do trumny i podpowiadają pogrążonej w żałobie rodzinie najlepsze rozwiązania w przypadku pojawiających się problemów.

W co ubrać osobę zmarłą?