Pogrzeb z kremacją - jak to wygląda?

Pogrzeb jest niezwykle trudnym przeżyciem dla Rodziny i Przyjaciół Zmarłego. Jednak w tym niełatwym czasie muszą oni zająć się przygotowaniem ceremonii i zorganizowaniem pochówku. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na pogrzeb z kremacją. Nie każdy wie, jak wygląda organizacja takiej uroczystości i czym różni się ona od tradycyjnego pogrzebu. Chcielibyśmy opisać, jak wyglądają te czynności, by ułatwić Państwu ich organizację w tym trudnym czasie.

Przygotowanie ciała do kremacji

Przed wykonaniem kremacji, ciało Zmarłego ubieramy w tradycyjną odzież, która musi być wykonana wyłącznie z naturalnych materiałów. Następnie ciało Zmarłego umieszczamy w trumnie kremacyjnej wykonanej z drewna lub kartonu. Nie mogą się w niej znaleźć między innymi urządzenia elektroniczne, alkohole czy perfumy. Minimalna pojemność urny to 3,5 litra. Ważne jest, by przed spopieleniem zwłok przygotować niezbędne dokumenty, czyli skrócony odpis aktu zgonu, zezwolenie na kremację, a w przypadku kremacji szczątków ludzkich również zaświadczenie z powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Pożegnanie Zmarłego i uroczystość pogrzebowa

W Domu Pogrzebowym Szadkowski przygotowaliśmy specjalną Salę Pożegnań, w której możliwe jest zorganizowanie pożegnania Rodziny i Przyjaciół ze Zmarłym przed wykonaniem kremacji. Mogą oni również uczestniczyć w momencie wprowadzenia trumny do komory spopielenia. Po wykonaniu kremacji przekazujemy Rodzinie prochy wraz z dołączonym świadectwem kremacji. Następnie odbywa się pogrzeb na cmentarzu. Ceremonia przebiega tradycyjnie, jedyną różnicą jest oczywiście złożenie urny zamiast trumny w grobie lub kolumbarium. W zależności od tego, czy pogrzeb jest katolicki, czy świecki odprawiane jest również nabożeństwo lub wspomina się zmarłego.

Warto wiedzieć, jak przebiega pogrzeb z kremacją. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względów higieniczno-ekologicznych oraz ekonomicznych. Taki pogrzeb generuje niższe koszty niż tradycyjny, przede wszystkim ze względu na to, że urny są tańsze od tradycyjnych trumien.

Pogrzeb z kremacją - jak to wygląda?