Jaką trumnę wybrać dla zmarłego?

Pogrzeb to ciężki okres dla rodziny i bliskich osoby zmarłej. Jego organizacja wymaga spełnienia określonych formalności i dokonania kilku wyborów. Przeważnie jest to dość trudne ze względu na krótki czas do pochówku, niespodziewany zgon, a często także niewystarczające doinformowanie na ten temat. Jedną z decyzji, jaką trzeba podjąć, jest wybór trumny. W poniższym wpisie przygotowaliśmy informacje dotyczące ich rodzajów, materiałów i zdobień.

Wymiary i kształty

Choć wydaje się to oczywiste, to przy całej otoczce dotyczącej pogrzebu można zapomnieć o tym, że trumna musi być dobrana do wzrostu i wagi osoby zmarłej. Co prawda istnieją trumny w tzw. standardowych wymiarach, lecz w danym zakładzie pogrzebowym lepiej jest dopytać się o dostępne modele. W przypadku osób wysokich lub otyłych może być potrzebne przygotowanie trumny na specjalne zamówienie. Trumny dziecięce charakteryzują się mniejszymi rozmiarami, a do tego często pokrywa się je białą farbą. W standardowym kształcie jest tzw. trumna papieska, której wygląd zbliżony jest do prostopadłościanu. Popularne są także modele, które w górnej części są rozszerzane i zaokrąglone, a u stóp zwężane. Charakterystycznym rodzajem trumien są modele amerykańskie. Mają one dwa odchylane wieka, które dzielą ją na pół.

Wybór materiału

Do tradycyjnego pochówku najczęściej wybierane są trumny drewniane. Dominują tu dwa materiały. Tańsze jest drewno sosnowe, które cechuje się starannym wykończeniem i wyglądem. Trumny sosnowe występują w dwóch odcieniach: jasnym, miodowym brązie i ciemnym brązie wpadającym w czerwień. Deski wykańczane są za pomocą bejcowania, lakierowania, matowienia lub żłobienia. Drewnem cenionym za trwałość i wysokie walory estetyczne jest dąb. Wykonane z niego trumny występują w odcieniach od szarożółtych po jasno- i ciemnobrązowe. Ze względu na łatwość obróbki i barwienia, trumny dębowe mogą zawierać oryginalne wykończenia i ciekawe wzornictwo. Dąb z zasady jest droższy od pozostałych polskich gatunków, lecz jego cena zależy od klasy i jakości. Drewno z sękami o dużych średnicach jest tańsze niż drewno pozbawione sęków. Inne rodzaje, z których produkuje się trumny, to olcha lub buk. Niektóre zakłady pogrzebowe sprzedają także trumny metalowe ze stali, brązu lub miedzi, a także modele szklane. W Polsce drewno pozostaje najpopularniejsze.

Wyposażenie i zdobienia

Podstawowe wyposażenie to kapka, poduszka, pasyjka i antaby. Mogą one być zupełnie gładkie lub z delikatnymi żłobieniami. Uzupełnieniem trumny są ozdobne uchwyty, które wykonuje się z miedzi lub mosiądzu. Obiciem najczęściej jest satyna, czasem także atłas lub aksamit. Pod względem zdobień trumny można podzielić na proste i bogato zdobione, które zawierają ozdobne żłobienia i ornamenty. Organizatorzy pochówku najczęściej dokonują wyboru według swoich własnych preferencji, chyba że zmarły za życia pozostawił jakieś wskazówki co do rodzaju trumny i charakteru pogrzebu. Jakość materiału, rodzaj zdobień i dodatkowe elementy wpływają na cenę. 

Trumny kremacyjne i transportowe

Jeśli zmarły ma zostać poddany kremacji, wybór trumny jest znacznie zawężony. W tym przypadku nie ma mowy o metalowych ozdobach, uchwytach i krzyżach czy wykończeniu drewna farbą lub lakierem. Trumny kremacyjne są spalane wraz ze zwłokami, dlatego muszą składać się jedynie z tworzyw ulegających całkowitemu spopieleniu. Wykonuje się je z sosny lub kartonu, który powstaje z prasowanej tektury. Z jednej strony forma spopielenia skłania nabywców do wyboru tańszego materiału, lecz z drugiej chęć wyrażenia odpowiedniego szacunku wobec osoby zmarłej nakazuje zakup trumny drewnianej. Zupełnie innym rodzajem są trumny transportowe, w których przewozi się zwłoki z zagranicy. Powinny one być wykonane z metalu, lecz mogą także posiadać dodatkowy, metalowy wkład. Wymagane jest hermetyczne zamknięcie bez możliwości otworzenia do czasu sprowadzenia ciała.

 

 

Jaką trumnę wybrać dla zmarłego?