Co wpływa na koszt pogrzebu?

Koszt pogrzebu zależy od wielu czynników i może być różny w zależności od tego, w jakim regionie naszego kraju odbywa się pochówek. I chociaż stojąc w obliczu tak przytłaczającego wydarzenia, jakim jest śmierć bliskiej osoby, trudno myśleć o kwestiach finansowych, to jednak trzeba mieć świadomość, że pewne wydatki są nieuniknione. Warto więc przygotować się na nie nieco wcześniej.

Czynniki wpływające na koszt pogrzebu

  • Miejsce pochówku. Zmarły musi mieć zapewnione miejsce na cmentarzu - wyznaniowym lub komunalnym - a to generuje pierwsze koszty. Są one jednak zróżnicowane i zależą m.in. od miasta, w jakim odbędzie się pochówek. Ceny zależą też od lokalizacji grobu i wysokości opłat wyznaczonych przez administrację cmentarza. Wykupienie miejsca na cmentarzu kosztuje od jednego do kilku tysięcy złotych. Do tego doliczyć należy koszty wykopania grobu. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli zmarły ma zostać pochowany w grobie rodzinnym, gdyż w tym przypadku wydatki będą mniejsze.
  • Trumna lub urna. Ceny trumien i urn są bardzo urozmaicone i zależą m.in. od materiału, z jakiego zostały wykonane, a także ich dekoracyjność. Jednak ze względów na sporą rozpiętość cenową, można wybrać rozwiązanie najbardziej dostosowane do możliwości finansowych i indywidualnych preferencji.
  • Kremacja. Decydując się na kremację, należy uwzględnić koszt usług spopielenia zwłok oraz trumny kremacyjnej. Zwykle konieczne jest również przechowywanie ciała w chłodni i przygotowania ciała do kremacji, co również stanowi dodatkowy wydatek. Jednocześnie ceny urn są zdecydowanie niższe niż trumien. Tańsza może być też obsługa pochówku.
  • Usługi zakładu pogrzebowego. W tym przypadku ceny również są bardzo urozmaicone. Standardowo w zakres usług zakładu pogrzebowego wchodzi m.in. odbiór, przechowanie oraz przygotowanie ciała zmarłego do pochówku, obsługa pogrzebu. Niekiedy jednak można liczyć na znacznie szerszy zakres wsparcia. Przykładowo, Dom Pogrzebowy Szadkowski zapewnia kompleksowe wsparcie zarówno przy załatwianiu spraw związanych z pochówkiem, jak i przy dokonywaniu formalności urzędowych takich jak zgłoszenia do ZUS i innych placówek. Możemy przeprowadzić także balsamację zwłok, czyli zabieg konserwujący ciało zmarłego. Od tego, jakich usług będziemy oczekiwać, zależy ostateczna wysokość należności dla zakładu pogrzebowego.
  • Uroczystość pogrzebowa. W tym przypadku należy liczyć się z kosztami dla parafii, które są dobrowolne, jednak najczęściej wiążą się z wydatkiem do kilkuset złotych. Organizację pogrzebu świeckiego można powierzyć Mistrzowi Ceremonii, który zadba o odpowiedni przebieg ceremonii.
Co wpływa na koszt pogrzebu?