Rodzaje urn pogrzebowych

Tradycja kremacji jest znana od wieków. Już w starożytności po uroczystym pożegnaniu zmarłego, palono jego zwłoki na stosie, a następnie przechowywano jego prochy. W Polsce najpopularniejszy jest pochówek tradycyjny, czyli w trumnie, chociaż od 1983 roku możliwa jest również kremacja. Od tego czasu coraz więcej osób decyduje się właśnie na tę formę postępowania z ciałem po śmierci. Pochówek prochów nie jest więc czymś zupełnie nowym. Po procesie kremacji prochy umieszczane są w specjalnej urnie, która może zostać zakopana na cmentarzu. W zdecydowanej większości przypadków w naszym kraju odbywa się tradycyjna msza pogrzebowa z udziałem księdza.

Możemy wybierać spomiędzy różnych rodzajów trumien i tak samo jest w przypadku urn pogrzebowych. Czytając dalszą część artykułu, dowiesz się, w jaki sposób klasyfikujemy urny.

Urny wykonane z różnych materiałów

Najczęściej podziału urn dokonujemy ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Wyróżniamy więc m.in. urny ceramiczne, drewniane, kamienne, kompozytowe i metalowe. Największą popularnością cieszą się urny metalowe, które są najtrwalsze, a jednocześnie wyróżniają się estetycznym wyglądem. Urny kamienne są najbardziej tradycyjne, chociaż ich popularność jest znacznie mniejsza. Alternatywą dla nich są urny kompozytowe, które stanowią imitację kamienia naturalnego. Z kolei urny drewniane, które także cieszą się sporym zainteresowaniem, mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, chociaż najczęściej jest to dąb lub sosna.

Forma urn pogrzebowych

Urna kojarzy nam się przede wszystkim ze standardowym pojemnikiem na prochy w kształcie specyficznej wazy o bryle graniastosłupa lub walca, często ze zwężoną szyjką oraz szerokim spodem. Jednak nie tylko taką formę mogą przyjmować urny. Coraz częściej spotykane są również warianty przypominające np. małe trumny, eleganckie sekretarzyki, zamykane dzbany, antyczne naczynia, a nawet księgi.

Kolorystyka i zdobnictwo urn

W tym przypadku możliwości jest naprawdę wiele. Najlepsze zakłady pogrzebowe mają w tej kwestii niezwykle urozmaiconą ofertę. Tak naprawdę tylko od gustu zamawiającego zależy, w jakim kolorze będzie występować urna. Również wzornictwo zależy od indywidualnych preferencji, chociaż pewne ograniczania może narzucać materiał oraz wielkość pojemnika na prochy.

Rodzaje urn pogrzebowych