Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?

Wybór zakładu pogrzebowego nie należy do najprostszych z kilku przyczyn. Po pierwsze, nie mamy zbyt wiele czasu, ponieważ pochówek powinien nastąpić w ciągu kilku dni od stwierdzenia zgonu. Dodatkowym utrudnieniem są oczywiście trudne emocje, jakie towarzyszą nam po stracie. Warto więc znać kilka podstawowych kwestii, które pomogą nam szybko rozpoznać dobry zakład pogrzebowy.

Lokalizacja i kompleksowość usług

Zdecydowanie łatwiej będzie nam korzystać z usług pogrzebowych w miejscu, które nie znajduje się zbyt daleko. W dużych miastach nie jest to problemem, ponieważ zwykle funkcjonuje w nich wiele domów pogrzebowych. Małe gminy i wsie są często uzależnione od monopolisty, jednak jeśli te usługi nie spełniają naszych oczekiwań, warto poszukać nieco dalej. Niezbędne jest spotkanie się osobiście z przedstawicielem zakładu, co stanowi dodatkową przesłankę za dogodną lokalizacją. Kolejnym ważnym aspektem jest kompleksowość usług. Dobry zakład pogrzebowy załatwi za nas wszystkie czynności - od uzyskania aktu zgonu, po złożenie ciała w grobie. To ważne, ponieważ zdejmuje z nas liczne obowiązki formalne i pozwala w spokoju przeżywać żałobę.

Pierwsze wrażenie i cena

Warto zauważyć, czy personel zakładu pogrzebowego zachowuje się w sposób kulturalny i poświęca nam należytą uwagę. Pracownicy placówki będą nam towarzyszyć w trudnych dniach żałoby, warto więc, abyśmy czuli się dobrze w ich obecności. Możemy również poczytać opinie w internecie, jednak nie należy na ich podstawie podejmować ostatecznej decyzji. Bardzo ważnym aspektem oferty jest oczywiście cena. Pamiętajmy, że możemy ubiegać się o zasiłek pogrzebowy w ZUS. Jego wysokość wynosi obecnie 4000 zł.

Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy?