Dom Pogrzebowy Szadkowski posiada własne Krematorium

Kremacja

Kremacja to sposób pogrzebu, polegający na spopielaniu zwłok. To bardzo stara i powszechna forma pochówku — występowała już w Indiach, u Greków i Rzymian, a także wśród Słowian.

Kremacja, czyli spopielanie zwłok, była znana i często praktykowana w Indiach, u Greków i Rzymian, a także wśród Słowian.

W 1963 roku ten rodzaj pochówku został oficjalnie uznany przez Kościół katolicki – pod kilkoma warunkami. Decyzja o kremacji nie może wypływać z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej. Nie może również wpływać na zachowanie lub pielęgnowanie pamięci o zmarłych.

W czasach współczesnych pierwszą spopielarnię utworzono we Włoszech. Miało to miejsce w Mediolanie w 1873 roku. Obecnie wykorzystywane piece krematoryjne są całkowicie bezpieczne dla środowiska, gdyż działają w sposób bezdymny i bezzapachowy, a cały proces spalania jest kontrolowany przez komputer. Kremacja odbywa się temperaturze 800-1200 stopni Celsjusza.

Po kremacji prochy umieszczane są w urnie. Może ona zostać pogrzebana w grobie lub umieszczona w specjalnej ścianie z niszami urnowymi, zwanej kolumbarium.  Często rodzina zmarłego decyduje się też na rozsypanie prochów w morzu.

Za kremacją przemawia wiele argumentów – w tym względy higieniczne, ekologiczne i ekonomiczne. Na cmentarzach brakuje obecnie miejsc na kolejne groby. Pogrzeb urnowy jest dobrym sposobem na redukcję kosztów pogrzebu. Tradycyjny pogrzeb jest droższy niż kremacja, gdyż wiąże się on z kosztami przygotowania miejsca na grób oraz nagrobka. Zwłaszcza jeśli nie ma wykupionego grobu, kremacja pozwala zredukować koszty, gdyż urna może zostać pochowana w już istniejącym i zajętym grobie. Oszczędności są zawsze niewspółmiernie większe w porównaniu do dodatkowych kosztów kremacji. W przypadku tradycyjnego pochówku również transport zwłok wymaga odpowiednio przystosowanych do tego celu pojazdów. Konieczność ta nie dotyczy urn z prochami, dzięki czemu oszczędzamy na transporcie – zwłaszcza w przypadkach, gdy trzeba pokonać duże odległości, by przewieźć ciało zmarłego.

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony naszego krematorium...

Masz pytanie?

Zadzwoń do nas.
Postaramy się pomóc.

22 728-19-93

Usługi

Zapewniamy kompletny
zakres usług oraz fachową
pomoc i doradztwo.

Zapoznaj się z naszą ofertą

 

Księga Podziękowań

Księga Podziękowań

DOM POGRZEBOWY
05-804 Pruszków
ul. Helenowska 3
(Os. Staszica, teren kościoła św. Józefa)
tel. 22 728-19-93
mobile: 606151159
e-mail: dpsz@dpsz.pl